INDIJA - JAMMU - KAŠMIR - LADAKH, 16 DNI

Pošljite povpraševanje

Program

 

Severni predeli Indije že stoletja žive drugačno življenje, kot ostali kraji tega sveta. Visoke gore, najbolj divje in najlepše, dajejo zavetja nenavadnim ljudem, divjim in ponosnim, ki jim je gostoljubje dragocenost vredna njihovega življenja. Če pride v hišo gost, jo obišče nekaj božjega, pravijo in s teboj delijo tisto vse, kar imajo.
In od kot vse to, kje se napaja njihov način življenja? So to visoki prelazi in še višje gore, ki zadrže navadnega popotnika v blagostanju ravnin, je mogoče Buda ali hindujski bogovi, ki prihajajo iz teh samot, ali pa so to ljudje sami, prepuščeni monsunskim vetrovom in snežnim viharjem, je mogoče masleni čaj, je mogoče….
Najbolje, da greste z nami in se o vsem prepričate sami.

1. dan: LJUBLJANA – NEW DELHI
Polet proti Delhiju. Obroki na letalu.

2. dan: NEW DELHI – AMRITSAR (zajtrk, večerja)
Prihod v New Delhi in nadaljevanje poleta do Amritsarja. Prihod v Amritsar.  Prepeljali se bomo do hotela in počili po naporni noči. Toda ne za dolgo, mesto vabi. Gotovo bo takšna obilica novega pravi šok za vse nas, toda vonjave, barve in množica nas kliče v raziskovanje kraja. Mesto je seveda močno indijsko. Ni tako glasno in ne poka po vseh šivih kot drugi veliki kraji v Indijo, je pa sveto mesto Sikhov. Zelo zanimivi so, kakih 12 milijonov jih je v svetu in v posmeh običajem kjer žive, zagovarjajo enakost vseh ljudi. Tudi na zunaj se razlikujejo po laseh, ki si jih nikoli ne ostrižejo in jekleni zapestnici. Ostali znaki ostajajo pač bolj zakriti. In Amritsar je njihovo središče in sveti kraj.
Z njihovim lokalnim prevozom se zapeljemo do Durgiana Mandire, zanimivem svetišču, kjer so hindujske matere od nekdaj prosile za zdravje in srečo svojih otrok. Naslednja zanimivost nam bo tržnica, ki nam bo pokazala vse kar pridelujejo v tem delu Panjaba. Zvečer pa se prepričamo o trditvah, ki kujejo sikhovsko kuhinjo med najboljše v Indiji. Nočitev.

3. dan: AMRITSAR (zajtrk, večerja)
Po zajtrku se zapeljemo do Zlatega templja, najsvetejšega kraja Sikhov. Tempelj je postavljen v Sveto jezero, okoli pa so čudovite palače, prepolne marmorja in daril. Najpomembnejši je tempelj na otočku, v njem je tudi sveta knjiga iz katere lahko bere vsak človek tega sveta, ker smo pač vsi enaki. Tempelj ima streho, ki ščiti romarja pred soncem in dežjem in da bi bila zares dobra, so si pomagali z zlatimi ploščami, ki jih je za 400 kg.
Natančno si bomo ogledali celotno svetišče, posedeli v njegovi senci, se nagledali romarjev in sadujev, poslušali njihovo glasbo in prepevanje in se počasi odpravili do bližnjega Jallionwelle Bagh, poizvedeli za njegovo krvavo preteklost in nadaljevali s potepom po mestu.
Popoldan pa se zapeljemo do bližnjega Wagaha, kraja na Pakistansko Indijski meji in si ogledamo spuščanje zastav. To je prava predstava šopirjenja vojsk obeh držav, ki skušata narediti kar najbolj vojaški vtis na vse. Verjetno je vse namenjeno domačinom, ki so tu pred pravim azijskim berlinskim zidom in potrebujejo vedno nekaj barvitosti in muzike za svoje zadovoljstvo. Vrnitev v hotel, večerja in nočitev.

4. dan: AMRITSAR – JAMMU – KATRA (zajtrk, večerja)
In se začenja, potovanje. Presenetilo vas bo spoznanje, kako velika je Indija. Obzorje se bo skrilo med stotine mest in vasi skozi katere bo peljala naša pot. Počasi bo enolično ravnino razbilo gričevje in hribčki, ki bodo zanesli v pregreto ravnino nekaj hlada. Savanske trave, samotna drevesa in v daljavi slutnja visokih gora Himalaje. Ko jih boste opazovali, se vas dotaknejo zgodbe iz Palače vetrov in iz dneva v dan se bo krepilo vaše prepričanje, da so oni snežni vrhovi prebivališča bogov.
Vedno gostejša naselja nas bodo opozorila, da smo blizu Jammuja, o katerem tudi pripovedujejo, da je prepolno sijajnih palač, bogatih templjev in mnogih parkov, ki hlade večerno soparo. Mesto je zelo staro, omeni ga že Mahabharata in je v vseh časih ohranilo svojo pomembnost. Skozenj je jahal Timur s svojimi jezdeci, bogatili so ga Gupte, zavojevali Moguli. Nad mestom se bomo razgledali iz trdnjave Bahu, ki so jo zgradili na griču nad mestom. Pod njo teče reka Tawi, krotka med sušo in morilska v nalivnih dneh monsuna. Spustili se bomo v mesto, v starem delu stopimo k Raghunat mandari in tamkajšnjemu  templju, ki je posvečen Rami. Templjev je tu skoraj za celo četrt, zelo sveti pa so tudi kanoni, ki so jih zapisali v sanskrtu. Na samem robu mesta stopimo tudi do jamskega templja Peer Khoh. Resnična uganka je nastanek tamkajšnjega  lingama, skrivnostnost pa mu dajejo tudi pripovedi o sistemu med seboj povezanih votlin, ki skrivajo v svoji temi številne svetinje.
In kaj bomo jedli. Poizkusili bomo njihov barfi. Iz kondenziranega mleka in sladkorja, ki mu dodajo sadje ali oreščke in začinijo s kardamonom. Dobro in sladko.
Mesto ponuja tudi bazarje, modne in one s posodo, ki pa nas ne bodo zanimali, ker se počasi odpeljemo v Katro. Dobrih 50 km poti je do tja in počasi se bomo začeli vzpenjati v hribovje Trikut. Do hotela, večerja in prenočišče.

5. dan: KATRA – VAISHNO DEVI MANDIR – KATRA (zajtrk, večerja)
Potreben bo zgoden zajtrk, saj se bodo z dnem že začele kolone vernikov, ki so namenjene k svetišču Mata Vaishno Devi. Svečano, v nenavadni jutranji tišini, se začenja stopanje k Vaishno Devi  templju. Vsak romar nosi v sebi neko prošnjo in Mati svetov, Šakti, mu jo bo nekoč nekje, uresničila. Zato moramo……. No, vsak sam spozna kakšna mora biti njegova pot.
Široka in udobna steza se bo v ključih dvigovala in podarjala prelepe razglede. Na okolico in templje, ki se bodo nizali ob poti. Nenavadno svetišče, prislonjeno v breg, sveto mnogim. Pogledamo si ga, se zamislimo nad vsem videnim in nazaj v Katro. Dolg in bogat dan bo za nami in večerja nam bo gotovo teknila. Nočitev.

6. dan: KATRA – SRINAGAR (zajtrk, večerja)
Zajtrk in po njem na pot. Skoraj 300 km nas čaka, prepolno razgledov, dolin, ozkih prehodov in nenavadnih ljudi. Pomahali bomo pastirjem, ki stopajo po svojih samotnih in samo njim znanih stezah,  se smejali skupaj z otroki, ki jih bo zanimalo fotografiranje in kako pisalo, prečkali vasi hudo različnih zgradb, šli iz doline v dolino in ne preveč visoko in na koncu skozi Jawarharski predor v Kašmir in  Srečno dolino. Iskali bomo jezero Dal, ki nas bo prijazno sprejelo na eno od svojih posebnosti, na ladjicah zgrajeni hotelčki. Rečna delta jih bo polna, nad vsem tem pa kraljujejo visoke gore, ki skrbno bdijo nad svojimi ljudmi.
Večerja in nočitev.

7. dan: SRINAGAR (zajtrk, večerja)
Jezero Dal je pravi dragulj v kašmirski kroni. Med listi  lotusov in krakom plava brez števila malih ladij, nekatere hotelčki, druge za ribolov, nekaterim pa ne uganeš namena. Največ se jih drenja prav na izlivu rečice, ki nosi vode v glavno mestno reko Jelum. In ta ima neverjetno zanimive bregove, porasle s palačami, hišami, podrtijami, včasih smetmi, vse pa pisano in ravno tako kot mora biti. Najlepše si bomo stvari ogledali s čolna, šikare. Zapeljali se bomo po jezeru, se ustavili pri plavajočih njivah in občudovali njihovo domiselnost, obiščemo kako od vasic, ki žive na vodi, se ustavimo ne njeni plavajoči tržnici in povprašamo za kašmir, postanemo v tišini rezljarja lesenih mask, vso vožnjo pa se bomo čudili vršacem, ki bodo opazovali svoje podobe v jezerskih vodah.
Na bregu se nam bo zasvetilo svetišče Hazrabath, kamor se namenimo in si pogledamo kako se je končaj trud Mogula Aurangzeba, ki je tu postavil mošejo v kateri počiva las preroka Mohameda. Prijeten bo tudi sprehod v vrtovih Shaliman, ki jih je zgradil Jahangir za svojo močno ženo Nur Jahan. Neverjetna lepota zaklenjena v trdoto dežele.
Naslednja postaja bo svetišče šeika Hamze Makhduma, ki je že pred 500 leti veljal za velikega svetnika. Nad svetiščem pa se dviguje grič Hari Parbat, na katerem stoji mogočna Akbarjeva  trdnjava Durrani. Zanimiv bo pogled na jezero in mesto, še lepši pa na okoliške gore. In potep po mestu, glavna mošeja Jama Masjid, pisane tržnice, ozke uličice, gneča, krave. Mir si najdemo v Dastageer Sahab , najstarejši in najbolj mirni mošeji v Kašmirju.
Tudi na njihove dobrote se spravimo, še posebej dobre so njihove sladkarije. Večerja in nočitev.

8. dan: SRINAGAR – SONMARG – KARGIL (zajtrk, večerja)
Po zajtrku zapustimo prijazno mesto in njegovo jezero in se podamo proti kraljestvu Karakoruma  in iskanju svetega Inda. Dolina reke Lar nas bo sprejela med svoje hribe, počasi se bomo pričenjali vzpenjati, gore bodo postajale višje in vedno bolj bele in pri Gundu bomo že na 2.000 m .  Gore bodo postajale še višje, dolina še ožja in na 2.600 m, pri Sonmargu ali Zlati dolini, zavijemo ostro proti jugu. Razpotegnjena vasica na širni ravnici bo prava podoba gorenjskega raja, kot bi bili v eni naših dolin pod Triglavom. Pri vasici Balta se začenja vzpon na sedlo Zoji La, 3.537 m visoko nas bo pripeljala cesta, ki se vije v lepih ključih in odpira poglede na bližnje vrhove, ki se dvigajo nad pet tisoč metrov. Tu prestopimo iz Kašmirja v Ladakh in tudi nadzorna točka ne bo manjkal. Čutiti bo mogoče višino, vršaci okoli nas, majhne vasice na nemogočih krajih, čajnice, čutiti bo bližino Pakistana, ki le stežaj proč nadzira gorska prostranstva, karavane mul. Močno je čutiti drugačno življenje in drugi čas. Večerna zarja nas bo našla pred Kargilom, pravo muslimansko mesto, prepolno trgovinic in Islama. Večerja in nočitev.

9. dan: KARGIL – ULLEY TOPKO (zajtrk, večerja)
Kargil sestavlja več naselij, skupna pa jim je zelo zanimiva tržnica, ki slovi po suhem sadju. Vzpnemo se do vasice Mulbekh, si pogledamo v skale vklesan kip bodočega Bude in naprej na prelaza  Namika La in Foto Lu, ki pa je že spoštljivih 4.147 m visoko. Tu bomo že okusili višino in vse probleme, ki prihajajo z njo, tu se tudi neha življenje, okolica je, kot bi stali na tujem planetu, pod vami pa se bo vijuga cesta v neštetih ovinkih v dolino Inda. Mala vasica Lamayuru ima izjemen samostan, v njem pa lame iz Tibeta. Zgrajen v 10. stoletju, z vsem bliščem in skrivnostmi tantričnega budizma. Blagodejen bo spust do Ulley topka, kjer nas čakajo šotori in nenavadna noč nad dolino Inda. Večerja in nočitev v šotorih.

10. dan: ULLEY TOPKO – LEH (zajtrk, večerja)
Po zanimivem jutru v gorskem kampu in značilnem zajtrku, nadaljujemo s spustom do reke Ind. Zanimiva bo vasica Alchi, ki jo krasi čudovit in star samostan, poslikam z zares starimi slikarijami. V bližini je tudi gora, ki ima verjetno v sebi toliko železa, da zbega celo magnetno iglo, ki vam pokaže nekaj čisto drugega kot bi morala. Še bolj zanimiv je samostan v Likirju, tu je 120 novicev, ki čakajo za meniške vrste. Njihov opat je mlajši brat Dalaj Lame, ki jih pride obiskat med vsakoletnimi praznovanji. Pod samostanom pa je gompa, v kateri najdemo kipe Sakjamunija in Maytreje in tudi ustanovitelja sekte Rumenih kap, Tsong Khape, ki je tudi ustanovil samostan v Likorju. Nadaljevali bomo po stari karavanski poti, srečevali vasice, ki le stežka iztrgajo naravi za svoj vsakdan, si pogledali, kje raste pašmina, si privoščili njihovega čaja, pozdravili sotočje Zanskarja in Inda in v poznem popoldnevu prispemo pred Leh, največje mesto in prestolnica Ladakha.
Drugačno bo od vseh obiskanih, skoraj 3.400 m visoko in krog in krog obdano s samostani in čorteni, ki pripovedujejo o karavanah, trgovcih, lamah.
Večerja in prenočišče.

11. dan: LEH - KHARDUNG  LA – HUNDER – NUBRA VALLEY (zajtrk, večerja)
Po zajtrku začenjamo najtežji dan na poti. Terenci nas bodo morali zapeljati na najvišji prevozni prelaz na svetu, Khardung La, ki leži 5.602 m visoko. Čezenj so hodili že v davnini, skoraj 10.000 kamel in konj je vsako leto preneslo tovore tam skozi in prinašalo bogastvo in blagostanje drugim svetovom. Na 4.600 m nas bo pozdravila nadzorna točka, še nekaj znakov človeških rok , nato pa gore, množica vrhov, prelepih in mogočnih, zasanjani v svojo večnost in belino. Višina je tu kraljica in njej se bomo poklonili tudi mi. Toda kraljestvo vrhov odtehta vse nevšečnosti. Zanimivo bo opazovati svoje telo, ki bo zahtevalo kisik, tudi topel čaj ne bo zadostoval, toda tolažil nas bo pogled in zelenje v dolini Nubre, ki bo tako drugačen od mrtvega peska in skal okoli nas.
Spust bo prav blagodejen, ob pogledu na zelenja pa bomo začutili milobo, ki je skoraj nismo vajeni v našem svetu. Takrat zares začutiš kaj pomeni življenje in kje je človekova pot. Središče tega zelenega raja je Diskit, samostan, gompe in nekaj hišk. Dolini Nubra prav pristoji ime dolina rož in zelenja in tudi obisk kakega od samostanov je drugačen. Še do vasice Hunder, kjer se končajo vse poti za vozila in vsi tovori romajo na ramena ali na živali.
Poiskali bomo naše šotorišče, se sprehodili v gostem zraku, saj bomo le 3.000 m visoko, počakali večerje in prenočili.

12 .dan: DOLINA NUBRA – LEH (zajtrk, večerja)
Po zajtrku in jutranjem sprehodu, se naložimo na vozila, ki nas zapeljejo nazaj k prelazu. Zapustili bomo ta Šangri La, se zagrizli v strmino, pozdravili že stare znance in nadaljevali v Leh. Po namestitve si ga natančneje pogledamo. Shanti stupa je gotovo vredna obhoda, saj kliče k miru. Pogledamo si Malo Potalo, kraljevo palačo iz 17. stoletja, na izjemnem razgledniku, zelo spominja na Lhaso. Zlahka pa se tudi izgubiš v labirintu uličic, predan na milost in nemilost tamkajšnjim trgovcem. Večerja in nočitev.

13. dan: LEH – PANGONG JEZERO – LEH (zajtrk, večerja)
Po zajtrku se zapeljemo ob Indu in se ustavimo pri Thiksejskem samostanu. Ogromen je, skoraj kot oni v Lhasi, raztresen po celem grebenu. V njem vre od mladih ljudi, ki so se zapisali iskanju. Nadaljevali bomo ob Indu in kmalu zapustili cesto Leh Manali. Spet klanci, strmina in ovinki. Poti pravijo Vetrovna cesta in res srečaš vetrove iz vseh krajev sveta. Samostani se bodo nizali ob poti, Chamrejski, Taktoški in mnogi drugi, ki tudi šepetajo o željah tukajšnjih ljudi. Prek prelaza Changle La 5.340 m in nato spust v dolino Tangtse in naprej do jezera Pangong. Jezero meri 134 km in več kot polovico, ga je na Kitajski strani. V jezeru ni rib, verjetno zaradi slanosti, okoli njega pa je veliko rac in galebov in tudi nekaj zelenja najde natančni obiskovalec. Pa še hudo visoko je , 4.350 m nad morjem. Nekoč je iz njega tekla reka, ki so jo potresi zasuli in sedaj nima iztoka. Jezerska voda spreminja barvo iz ure v uro in najlepše so gore, ki se kopljejo v njegovih vodah.
Jezero je prelepo, stran od množic, bližina Kitajske pa tudi pomaga k skrivnostnosti.
Popoldan se vračamo v Leh. Ponovimo vzpon na sedlo in se v poznem popoldnevu vrnemo v Leh. Večerja in nočitev.

14. dan: LEH (zajtrk, večerja)
Dan namenimo počitku. Obiskali bomo bližnji  samostan v Spituku, nadaljevali do Sheya in tam pogledali samostan na čudoviti lokaciji in velikim, kovinskim kipom Bude. Blizu je tudi Tiksa z 12 nadstropnim samostanom in prelepim razgledom na dolino in gore. In nazadnje še Hemis, mala oaza sredi puste peščene Himalaje. Popoldan se vrnemo v Leh. Večerja in nočitev.

15. dan: LEH – NEW DELHI (zajtrk, večerja)
Po zajtrku se poslovimo od Leha, Ladaka, gora in samostanov. Polet proti New Delhiju. Prihod v New Delhi. Transfer do hotela. Namestitev. Prosti čas za popoldanski potep po prestolnici. Nočitev.

16. dan: NEW DELHI – LJUBLJANA
Transfer na letališče in polet proti Ljubljani. Prihod v Ljubljano. Konec potovanja.

CENA: NA VPRAŠANJE

Cena je odvisna od sezone potovanja, cen letalskih kart in števila prijavljenih oseb.

Cena vključuje: letalsko karto v ekonomskem razredu Ljubljana – Amritsar/Leh – Ljubljana, vse takse, namestitev v dvoposteljnih sobah na osnovi pol penziona (zajtrk, večerja) v hotelih po vaši izbiri, vsi transferji, ogledi in vstopnine po programu, angleško govoreče lokalne vodiče, organizacijo potovanja.

Cena ne vključuje: stroške po osebnih naročilih, napitnine za lokalne vodiče in šoferje, stroške pridobitve indijskega vizuma (50 EUR), vse kar ni omenjeno pod cena vključuje.

Vizum: Za vstop v Indijo potrebujete vizum. Za pridobitev vizuma potrebujete vsaj še 6 mesecev veljaven potni list po prihodu domov, 2 sliki na belem ozadju, izpolnjen formular (preko interneta), Vse potrebno morate dostaviti na agencijo najpozneje 21 dni pred odhodom na potovanje.

Cepljenja: Niso potrebna.